My wife found 12 pounds of vine ripe tomatoes and decided we need to make some tomato soup. But that’s for tomorrow. Today is some mac and cheese and a perogadilla. Both topped with a bit of fresh made pico de gallo.

I remember when I was a teenager and I actually read the box of mac and cheese. It suggested putting one tablespoon salsa in a batch. It seemed like not enough but I followed the directions and it was amazing.

Cost per person: $1.60 per person.

  • cattywampas@lemm.ee
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    3
    arrow-down
    6
    ·
    11 days ago

    Damn, shame to see that beautiful kraft mac and cheese ruined with tomatoes.

    • humble_boatsman@sh.itjust.works
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      5
      ·
      11 days ago

      Homemade Mac and cheeses with a breaded top baked at the end and a side of stewed tomatoes. Is the closest you will get to heaven heathen…

      Also just sayin how we do. Nothing wrong with a box variety and some beautiful pico de gallo.

      • FauxPseudo @lemmy.worldOP
        link
        fedilink
        arrow-up
        3
        ·
        11 days ago

        Roasted tomatoes. Cut in half. Oil, salt, pepper, herbs, whatever. Broil cut side up until they blister. The bright acidity is a great compliment to a homemade mac and cheese.